My Shopping Bag
Your Bag is Currently Empty
| Brand: | Versace |
| Model Number: | VE0I00325 |
| Case Width: | 40mm |
| Case Length: | 48mm |
| Case Depth: | 12mm |
| Case Colour: | Silver |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Case Shape: | Tonneau |
| Movement: | Automatic |
| Dial Colour: | Green |
| Strap Material: | Stainless Steel |
| Strap Colour: | Gold and Silver |
| Clasp Type: | Foldover |
| Crystal: | Sapphire |
| Water Resistance: | 50 metres - More info |
| Features: | Date, GMT and Swiss Made |
| Packaging: | Official Versace Presentation Box |
| Warranty: | 2 years Versace Warranty |
The Versace V-Contempo GMT 40mm Green Gold Men’s Automatic Watch brings together bold Italian design and mechanical watchmaking in a striking travel-ready timepiece. The green dial is paired with silver and gold-tone detailing, while the asymmetrical stainless steel case gives the watch a modern, architectural presence on the wrist. Powered...
Founded in 1978 by Gianni Versace, Versace has become one of the most iconic names in global luxury, blending bold creativity with unmistakable Italian craftsmanship. Known for its powerful use of...
Spread the cost over 3 - 7 monthly instalments.
No interest. Ever.
Choose Openpay at checkout and follow the steps to sign up.
Pay your first instalment today, spread the rest over equal monthly payments.
Your order’s sent right away. Your remaining payments will be taken automatically each month.
Pay in 3 interest-free instalments so you can spread the cost.
See complete terms.