My Shopping Bag
Your Bag is Currently Empty
| Brand: | Casio |
| Model Number: | |
| Case Width: | 38mm |
| Case Length: | 47mm |
| Case Depth: | 8mm |
| Case Colour: | Silver |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Case Shape: | Octagonal |
| Movement: | Quartz (Battery) |
| Dial Colour: | Black |
| Strap Material: | Leather |
| Strap Colour: | Black |
| Clasp Type: | Buckle |
| Crystal: | Mineral |
| Water Resistance: | 50 metres - More info |
| Features: | Date |
| Packaging: | Official Casio Presentation Box |
| Warranty: | 2 years Watch Pilot Warranty |
The Casio Sleek Metal Men's Black Octagonal Watch MTP-B195L-1AVDF combines modern angular styling with refined everyday versatility for a bold contemporary look. The 38mm stainless steel octagonal case features sharp polished lines paired with a textured black dial for a sporty yet sophisticated appearance. Finished with a genuine leather strap,...
Spread the cost over 3 - 7 monthly instalments.
No interest. Ever.
Choose Openpay at checkout and follow the steps to sign up.
Pay your first instalment today, spread the rest over equal monthly payments.
Your order’s sent right away. Your remaining payments will be taken automatically each month.
Pay in 3 interest-free instalments so you can spread the cost.
See complete terms.