My Shopping Bag
Your Bag is Currently Empty
| Brand: | Tissot |
| Model Number: | T1454079705700 |
| Case Width: | 41mm |
| Case Length: | 41mm |
| Case Depth: | 15mm |
| Case Colour: | Black |
| Case Material: | Carbon |
| Case Shape: | Circular |
| Movement: | Automatic |
| Dial Colour: | Black |
| Strap Material: | Rubber |
| Strap Width: | 22mm |
| Strap Colour: | Yellow |
| Clasp Type: | Buckle |
| Crystal: | Sapphire |
| Water Resistance: | 300 metres - More info |
| Features: | Date, Luminous and Swiss Made |
| Packaging: | Official Tissot Presentation Box |
| Warranty: | 2 years Watch Pilot Warranty |
The Tissot T-Sport Sideral Powermatic 80 Men's Yellow Watch T1454079705700 blends bold vintage inspiration with modern Swiss innovation, creating a standout timepiece rooted in 1970s design heritage. The striking 41mm forged carbon case delivers a lightweight yet durable build, paired with a vibrant yellow strap for a bold visual impact....
Since 1853, Tissot has played a significant role in the global watchmaking business. The company draws its inspiration from a time-honored Swiss heritage where quality, design, dependability, and precision are of...
Spread the cost over 3 - 7 monthly instalments.
No interest. Ever.
Choose Openpay at checkout and follow the steps to sign up.
Pay your first instalment today, spread the rest over equal monthly payments.
Your order’s sent right away. Your remaining payments will be taken automatically each month.
Pay in 3 interest-free instalments so you can spread the cost.
See complete terms.